Czwartek, 18 Kwietnia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Budowa Elektrowni Jądrowej Żarnowiec przyczyniła się do podjęcia działań, które doprowadziły do zorganizowania we wsi Nadole niewielkiego skansenu. W 1982 r. Muzeum Ziemi Puckiej powierzono zabezpieczenie tradycyjnej XIX-wiecznej, kaszubskiej zagrody wiejskiej wykupionej od rodziny Rutzów. W obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza (gbura) znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny.

W najbliższym sąsiedztwie chaty znajdują się kamienna piwnica (kula) do przechowywania płodów rolnych, studnia z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnia oraz warzywnik. W skład zespołu wchodzi również stodoła, wielofunkcyjna obora i wozownia,

W położonej w pobliżu brzegu jeziora części skansenu zrekonstruowane zostało w latach 2002-2006 lokalne gospodarstwo rybackie. W jego skład wchodzi kryty trzciną, ryglowy dom nadolskiej rodziny Kuhrów. Obiektami uzupełniającymi zagrodę jest wędzarnia oraz sieciarnia.

Interaktywne zajęcia organizowane dla dzieci i młodzieży oraz liczne imprezy plenerowe sprawiają, że skansen jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.

Lokalizacja i kontakt:


Zobacz również mapę wszystkich obiektów!
 

Skansen "Zagroda Gburska i Rybacka"

ul. Bałtycka 2
84-250 Gniewino

  • tel.: +48 58 676 76 44
  • e-mail:  
  • strona domowa: www.muzeumpuck.pl

 

 

Go to top