Piątek, 18 Stycznia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Czytaj więcej...

W latach II Wojny Światowej w Rybnie działał obóz niemieckiej służby pracy. Na początku 1945 roku zamieniono go na obóz przejściowy dla więźniów ewakuowanych ze Stutthofu drogą osławionego „Marszu Śmierci”. Niespełna 1 km na zachód od wsi znajduje się Nekropolia, w której spoczywa ponad 600 więźniów KL Stutthof, zamordowanych przez hitlerowców wiosną 1945 r.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Spośród wszystkich kościołów zlokalizowanych na terenie gminy Gniewino najcenniejszym historycznie jest kościół filialny pw. Św. Józefa w Salinie. Już w XIII wieku znajdował się w Salinie kościół, w którym w roku 1286 urzędował prepozyt Michael de Saulin. Parafia salińska należała do najlepiej wyposażonych w średniowieczu; posiadała cztery włóki ziemi, to jest więcej niż 10% obszaru zajmowanego przez wieś. 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Zaraz przy wjeździe do wsi znajduje się cmentarz ewangelicki, na którym oprócz wielu starych nagrobków z żeliwnymi krzyżami, znajduje się kaplica grobowa rodu Rexin. Ród Rexin był w posiadaniu pobliskiego dworku od XVIII wieku, kiedy to głowa rodziny urządziła w nim resztówkę, czyli  dożywotnie miejsce zamieszkania dla starszych i zubożałych członków rodziny Rexin. Kaplicę grobową rodziny wybudowano ok 1890 r., w której chowano zmarłych krewnych.

Czytaj więcej...

Go to top