Piątek, 18 Stycznia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub


Projekt Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub powstał kilka lat temu aby zjednoczyć użytkowników dworów i pałaców do wspólnej akcji promocyjnej. Zapraszamy do zwiedzania szlaku i odwiedzania historycznych miejsc reprezentujących bogatą i różnorodną kulturę tych ziem. Z zabytkami tymi związane są ciekawe legendy, a historia niejednego z nich jest zagadką dla przyszłych badaczy i hobbystów.

Opisywany szlak dworów i pałaców Północnych Kaszub dotyczy terenu powiatu wejherowskiego, puckiego oraz części kartuskiego. Na szlaku znajdują się obiekty m.in. w Wejherowie, Bychowie, Rzucewie, Sławotówku, Zwartowie, Krokowie, Leźnie, Paraszynie, Starbieninie, Godętowie, Lisewie i wiele innych.

Więcej informacji o szlaku:

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami szlaku i odwiedzenia obiektów, znajdujących się na terenie gminy Gniewino!

Czytaj więcej...Pierwsze wzmianki dotyczące posiadłości pojawiły się już w 1377 roku, kiedy właścicielem był Reczke. Należy jednak przypuszczać, że majątek jako dobro rycerskie nadany został w XIII lub XIV wieku. Nazwa posiadłości, a później rodziny szlacheckiej, najprawdopodobniej pochodzi od nazwy strumienia, który przepływa przez miejscowość. Od XVI wieku majątek przejęła rodzina pochodzenia pomorskiego von Büchow herbu Zadora. W tym okresie najprawdopodobniej powstała stała siedziba właścicieli oraz rozbudowano majątek. 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...W drugiej połowie XVI wieku, a konkretnie w roku 1575 majątek podzielony został między dwiema rodzinami. Dzięcielewscy, to i może dobrze, że stąd odeszli, bo hulaszczy tryb życia prowadzili i na zmarnowanie mogliby doprowadzić całą schedę po Lisewskich. Tu na miejscu została wielce wielmożna rodzina Jackowskich, co trwali w Lisewie aż do drugiej połowy XVIII wieku. W owym czasie została ukształtowana zabudowa naszej wsi i założony zespół dworsko – parkowy.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

XVIII wieczny zabytkowy Dworek Salino jest malowniczo położony na skarpie nad jeziorem Salińskim w malowniczej okolicy Północnych Kaszub objętej programem NATURA 2000. Zabytkowy dwór alkierzowy w Salinie jest dworem polskim chociaż tereny, na których został zbudowany, należały do Polski tylko przez 27 lat od 1630 do 1657 roku. Dwór jest budynkiem ryglowym, parterowym, krytym strzechą, o dwóch alkierzach (sypialniach) u naroży. 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Chynowie wielkie nie jest, ale, jak wiele okolicznych miejscowości, może poszczycić się pałacem. Pierwsze wzmianki o Chynowiu pochodzą z 1383 roku. Wieś założona zostało przez Krzyżaków pod koniec XIV wieku. Jak wynika ze starych dokumentów, stał tu kiedyś rycerski zameczek. Dowodzą tego także średniowieczne fundamenty, na których zbudowano dzisiejszy pałac. Pałac ten należał do Chynowskich, dziedziczących kompleks tamtejszych dóbr do początku XVII wieku. Jego kolejnymi właścicielami byli Przebendowscy, później Rexinowie, którzy w pierwszej połowie XVIII wieku na gotyckich fundamentach zbudowali nową rezydencję. 

Czytaj więcej...

Obiekt pochodzi z początku XX wieku, prawdopodobnie z 1905 roku. Piętrowy z drugim pięterkiem w dachu, powiększony z boku o dobudówkę z wysokim dachem naczółkowym.  Budynek stanowi obecnie własność prywatną.

Czytaj więcej...

 

Czytaj więcej...Do dzisiaj w wiosce zachował się XIX wieczny, o cechach późnoklasycystycznych i neogotyckich, przebudowany po wojnie dwór wraz z pozostałościami zabudowań folwarcznych: w części centralnej parterowy, z facjatką i dobudówką na osi fasady, u boków powiększony o trzykondygnacyjne ryzality. Powojenne przebudowy, a zwłaszcza przystosowanie dworu do funkcji mieszkalno - handlowych, pozbawiły go stylowych cech. Obecnie w budynku znajduje się m.in. sklep i punkt przedszkolny.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Otoczony parkiem opuszczony dworek w Mierzynku jest zaledwie wspomnieniem po folwarku należącym w XIX wieku do von Slowinskich. W drugiej połowie XIX wieku Slowinscy zbudowali piętrowy dworek z ryzalitem o nieznacznych cechach klasycystycznych. W 1911 roku wieś nabył Emil Bloch i dołączył do majątku chynowskiego. Odtąd dworek zamieszkiwali dzierżawcy a po wojnie, od 1945 roku pracownicy PGR-u. Obecnie dwór należy do Agencji Nieruchomości Rolnych i od kilkunastu lat stoi opuszczony.

 

 

 

Czytaj więcej...

Go to top