Czwartek, 18 Kwietnia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Gminna Orkiestra Dęta

Orkiestra rozpoczęła swoją działalność w 2002 roku przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewinie. We wrześniu 2002 r. przeprowadzono pierwszy nabór w Gimnazjum w Kostkowie i Szkole Podstawowej w Gniewinie. Po wstępnych przesłuchaniach, z grupy około 100 osób zakwalifikowano 30. Dzięki uprzejmości Państwowej Szkoły Muzycznej w Wejherowie, w styczniu 2003 r. wypożyczono pierwsze instrumenty, na których to młodzież pod kierunkiem Waldka Szczypiora mogła rozpocząć praktyczną naukę gry i poznawać podstawy i zasady muzykowania. W 2003 r. Urząd Gminy w Gniewinie zakupił komplet nowych instrumentów i przekazał je w ręce młodych muzyków.

Orkiestra zadebiutowała wykonując pierwszego swojego marsza, na I Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Wejherowskiego, który odbył się 24.05.2003.r. w Gniewinie. Wiosną 2004 r. dała I Koncert Wielkanocny w Gniewinie. W 2005 r. Orkiestra brała udział w wielu imprezach, miedzy innymi zadebiutowała w „Orkiestradzie 2005”. W 2006 roku Orkiestra wraz z Kaszubskim Zespołem Regionalnym „Nadolanie”, wyjechała w sierpniu na XVI Międzynarodowy Festiwal Huculski w Kołomyi na Ukrainie.

W 2007 roku Orkiestra została ubrana w nowe mundury ufundowane przez Urząd Gminy Gniewino. W nagrodę za całokształt pięcioletniej działalności zakupiono kilka instrumentów, oraz zorganizowano wyjazd Orkiestry do Francji. Od początku 2008 roku Orkiestra działa przy Gminnym Ośrodku Turystyki i Sportu w Gniewinie, gdzie z okazji swego V- lecia, nagrała swoja pierwszą płytę, na której można wysłuchać 11 utworów.

W sierpniu 2008 roku Orkiestra brała udział w dniach miasta Kołomyja na Ukrainie, podczas których podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Kołomyja a Gminą Gniewino.W maju 2009 roku podczas wycieczki w góry, odwiedziła Jasną Górę, Zakopane oraz zaprzyjaźnioną gminę Łapsze Niżne.

Od 2010 roku z Orkiestrą występuje zespół mażoretek prowadzony przez Panią Dorotę Więckowską. W tymże roku Orkiestra wraz z zespołem brała udział w „Paradzie Orkiestr na zamku i Zaporze w Niedzicy. W tym samym roku orkiestra wykonała jako pierwsza „Hejnał Powiatu Wejherowskiego” podczas inauguracji Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego.

W 2011 r. Orkiestra w skutek reorganizacji GOTiS-u rozpoczęła działalność pod szyldem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewinie, głównej jednostki kulturalnej Gminy.

Wyjeżdża na obóz szkoleniowo–wypoczynkowy do Wambierzyc, gdzie koncertowała, zwiedzała okolice i Pragę

W 2012 roku, orkiestra między innymi koncertowała w Obwodzie Kaliningradzkim, w partnerskim mieście Polessk, oraz w Łapszach Niżnych. Miała także zaszczyt witać mistrzów europy i świata w piłce nożnej, drużynę hiszpańska w Gniewinie.

W 2013 obchodziła swoje dziesięciolecie, koncertowała w kraju i za granicą ( min. Obwód Kaliningradzki, Ukraina).

W okresie minionych dziesięciu lat orkiestra oficjalnie koncertowała ok. 300 razy.

W 2015 roku podczas 2 Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych, Zblewo 2015, zdobyła nagrodę „Brązowego Floriana” w kategorii orkiestr amatorskich – koncert estradowy.

w 2016 roku podczas 3 Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych, Gniewino 2016, zdobyła wyróżnienie w kategorii orkiestr amatorskich – koncert estradowy. Brała tez udział w obchodach 775 rocznicy powstania miasta kołomyja na Ukrainie.

Mimo naturalnej rotacji członków orkiestry spowodowanej zmianą miejsca zamieszkania , lub po prostu zmianą zainteresowań, liczba jej członków oscyluje wokół 40 osób, głównie młodzieży z terenu Gminy Gniewino, oraz dzięki stale prowadzonym kursom gry na instrumentach dla zainteresowanych jest też kilkuosobowa grupa przygotowująca się do wstąpienia w szeregi orkiestry.

.

Waldemar Szczypior tel.(058) 670 63 33 / 664 948 052       

 

Historia występów Orkiestry do pobrania (klik) 

 

galeria zdjęć Gminnej Orkiestry Dętej:

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1    

Go to top