Czwartek, 18 Kwietnia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

mt_ignore

Chór Appassionato powstał w marcu 2012 roku z inicjatywy Waldemara Szczypiora, Dyrektora Centrum Kultury. Dyrygentem jest Joanna Kurek, absolwentka wydziału Teorii i kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Wejherowie, przez wiele lat związana z rumskim Chórem św. Cecylii oraz chórem Cantores Veigerovienses.


Na początku działalności chór liczył jedynie 6 osób i funkcjonował jako zespół żeński. W drugim roku działalności wzbogacił się o męskie głosy, skład jednak nadal był kameralny- 15 osób.
Kształt typowego chóru mieszanego udało się uzyskać dopiero w bieżącym, 2015 roku. Appassionato liczy obecnie 26 osób- pasjonatów muzyki z Gminy Gniewino i sąsiednich gmin.
Pierwszy występ chóru miał miejsce w czerwcu 2012 roku w kościele parafialnym w Gniewinie, kolejny zaś w listopadzie 2012, w CKiB. Od tego czasu chór nieustannie rozwija i wzbogaca swój repertuar oraz warsztat muzyczny.
Przez cały okres działalności Appassionato aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy, poprzez oprawę muzyczną uroczystości (Dni Kultury, Dzień Niepodległości), udział w koncertach charytatywnych i innych imprezach gminnych. Ponadto chór zapewnia oprawę Mszy Św. w okolicznych kościołach.
Działalność chóru nie ogranicza się jednak do granic gminy- muzycy reprezentują Gniewino na terenie powiatu oraz poza jego granicami, m.in. biorąc udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Rumii, Dniach Kultury Powiatu Wejherowskiego i wielu innych.
Mimo krótkiego stażu, Appassionato ma już na swoim koncie kilka sukcesów. Do najważniejszych zaliczyć należy Brązowe Pasmo na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej Ave Maria w Chojnicach oraz wygraną na kołobrzeskich eliminacjach XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, która zaowocowała finałem w Będzinie (woj. Śląskie). Mamy nadzieję, że jest to dobry początek pasma osiągnięć.
Plany dotyczące działalności chóru nadal są związane z życiem gniewińskiej społeczności, ale także wyjazdowe- najbliższe, będące w chwili obecnej w sferze wstępnego zamysłu- to Kaszubski Festiwal Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie , I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej „Pater Noster", a następnie Międzynarodowy Konkurs Kolęd i Pastorałek w Chełmnie.

Po trzech latach wspólnego muzykowania, chór stanowi jedną muzyczną rodzinę, co przejawia się w atmosferze prób i wspólnym dążeniu do doskonalenia swoich zdolności.
Zespół tworzą osoby, które łączy pasja śpiewu i dzięki niej mimo ogromu zajęć w życiu codziennym znajdują czas na wspólne muzykowanie. Wciąż są otwarte na nowe wyzwania, a przede wszystkim na nowych chętnych do wstąpienia w chóralne szeregi. 

Spotkania chóru odbywają się dwa razy w tygodniu:

  • środa w godz. 17:00 - 19:00
  • sobota w godz. 10:00 - 12:00

Kontakt telefoniczny w sprawie zapisów: 600 970 323.

 

galeria zdjęć chóru Appassionato:

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1  

 

 

 

 

Go to top