Piątek, 18 Stycznia 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Od 21. do 25. września 2017 r. studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Towarzystwie Oświatowym w Gniewinie przebywali na wycieczce edukacyjnej w Czechach. Odwiedzili Dolinę Kłodzką, Pragę, a przede wszystkim Dukovany.

Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu PGE EJ1 sp. z o.o. projektu w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych pn. „Organizacja wyjazdu edukacyjnego dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gniewinie”.

20045431 638x

 

Głównym celem wycieczki była wizyta w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Jądrowej Dukovany (Czechy) oraz Centrum Informacyjnym tejże elektrowni, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem społeczeństwa w sąsiedztwie elektrowni jądrowej poprzez spotkanie z miejscową ludnością i lokalnymi władzami.

W niedzielę 24 września, bo taki termin wizyty w Centrum Informacyjnym Elektrowni Jądrowej Dukovany zabukowano dla naszej grupy, pogoda dopisała, więc już podczas podróży można było z okien autobusu obejrzeć zagospodarowanie miejscowości położonych w pobliżu elektrowni jądrowej. W Centrum Informacyjnym uczestnicy wycieczki wysłuchali wykładu nt. energetyki jądrowej w Czechach, historii powstania elektrowni Dukovany oraz technicznych warunków jej działania. Była również okazja do zadawania pytań i rozmowy na tematy związane nie tylko z energetyką jądrową, ale także warunkami pracy ludzi obsługujących tę elektrownię na co dzień, przepływem informacji i zapewnieniem kontroli bezpieczeństwa, a także wymiernymi korzyściami dla środowiska oraz okolicznych mieszkańców. Uzupełnieniem wykładu był film prezentujący zasadę pozyskiwania energii jądrowej w tej elektrowni, a także możliwość obejrzenia dokładnych makiet prezentujących teren i zabudowania elektrowni, przekrój reaktora, kaset z prętami paliwowymi.

Po wizycie w elektrowni uczestnicy wyjazdu spotkali się na okolicznościowym obiedzie w miejscowej restauracji z zaproszonymi gośćmi, m.in. z włodarzem Dukovan, jako przedstawicielem lokalnej władzy. Spotkanie z gościnnymi Czechami przebiegało w bardzo sympatycznej i otwartej atmosferze,  przy okazji można było porozmawiać o zasadach współpracy pomiędzy lokalną społecznością, a zarządem tutejszej elektrowni jądrowej, o konkretnych działaniach skierowanych bezpośrednio do mieszkańców i wymiernych korzyściach płynących z życia w sąsiedztwie elektrowni jądrowej, a także o podejściu Czechów do energetyki jądrowej. 

www.swiadomieoatomie.pl

świadomie o atomie1

DSC00246

DSC00280

 

 

 

 

DSC00285

Dukovany 1305

DSC00250

Go to top