Wtorek, 18 Grudnia 2018

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Za nami cykl spotkań z pisarzami zorganizowany dla czytelników Biblioteki w Gniewinie. Rozpoczęła  go 24 kwietnia p. Małgorzata Sokołowska, znana gdyńska publicystka, która przybliżyła wszystkim zainteresowanym mniej znaną część historii miasta Gdynia, szczególnie kaszubskich kobiet, które miały swój niebagatelny udział w jej przebiegu.

pisarze wiosna 2017

 

 

 

Spotkanie urozmaiciła prezentacja multimedialna, pokazująca między innymi unikatowe fotografie miejsc i ludzi z historii Gdyni, szczególnie z okresu budowy portu gdyńskiego. Spotkanie przebiegało bardzo interaktywnie, ponieważ Gdynia to miejsce bliskie wielu mieszkańcom naszej gminy, nie tylko z powodu niewielkiej odległości, ale jako miejsce urodzenia, okresowego mieszkania czy też związków rodzinnych.

Już następnego dnia, tj. 25 kwietnia czytelnicy spotkali ze uznanym  warszawskim tandemem pisarskim, p. Marią Ulatowską, znaną z literatury obyczajowej, skierowanej głównie do kobiet oraz p. Jackiem Skowrońskim, reprezentującym raczej „męską” stronę literatury, bo piszącym powieści i opowiadania sensacyjno-kryminalne. W duecie literackim para tworzy powieści sensacyjno-kryminalne wzbogacone wątkami obyczajowymi. Podczas spotkania czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak doszło do wspólnego pisania w tandemie i jak przebiega taki proces, kiedy w pracy twórczej spotykają się się różne osobowości literackie oraz jak wpływa to na efekt końcowy w powieści. Para pisarska często podróżuje po całym świecie i akcję swoich powieści umieszcza wyłącznie w miejscach osobiście poznanych. Tego dnia miała również wydawniczą premierę  ich czwarta wspólna powieść pt. „Tylko milion”.

Cykl spotkań literackich zamknęło 9 maja spotkanie z p. Agnieszką Lingas-Łoniewską, wrocławianką, która pisze głównie dla kobiet (choć nie tylko), a w swoich powieściach łączy wątki sensacyjno-kryminalne z romansem. Bogata osobowość i żywiołowy charakter autorki, a także zmysł obserwatorski pozwala na pisanie powieści nieco awanturniczo-romantycznych, nie unika tematów trudnych i brutalnych, co powoduje, że po jej powieści chętnie sięga również młodzież, nawet ta młodszaJ Pisarka od pięciu lat  jest  członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Wrocław, a od 2017 jest członkiem Kapituły Literackiego Debiutu Roku, konkursu literackiego zainicjowanego przez wydawnictwo Novae Res w celu promowania rodzimych debiutantów w dziedzinie literatury pięknej. Podczas z spotkania z naszymi czytelnikami opowiedziała o swojej twórczości oraz o tym, jak z literatki piszącej do tzw. szuflady stała się zawodową pisarką, regularnie wydającą poczytne powieści. Prywatnie pani Agnieszka jest pomysłodawczynią i promotorką akcji pod nazwą Karma zamiast Kwiatka (#karmazamiastkwiatka) i podczas spotkań autorskich z czytelnikami zamiast symbolicznych kwiatów otrzymuje właśnie karmę dla psów i kotów, którą później w wolnym czasie ofiarowuje schroniskom dla bezdomnych zwierząt.

Wszystkie odbyte w krótkim czasie spotkania z pisarzami miały budujący wydźwięk, ponieważ okazało się, że czytelnictwo ma się całkiem dobrze, a spotkania z pisarzami wciąż są atrakcyjną formą promowania literatury.

Tych, którzy osobiście spotkali się z pisarzami odwiedzającymi gminę Gniewino oraz tych, którzy nie mogli z różnych względów spotkać się z nimi, zapraszamy po ich książki (i nie tylko te) do bibliotecznej wypożyczalni w Gniewinie i przygody z czytaniem dla przyjemności.

  IMG 6004IMG 6017IMG 5229IMG 5256IMG 5206

IMG 5202

Go to top