Piątek, 17 Listopada 2017

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

IMG 5328

27 kwietnia w ramach V Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu, na scenie sali widowisko-kinowej im. Tadeusza Drozdy w Gniewinie wystąpiła Symfoniczna Orkiestra Estradowa Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Poniżej można przeczytać krótką relację z rozmowy przeprowadzonej z pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu, doktorem Igorem Jankowskim.

  • V Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest już przedsięwzięciem prowadzonym z dużym rozmachem. Jakie były początki festiwalu?
  • Początki festiwalu sięgają roku 2010, kiedy to w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego organizowanego przez profesora Bogdana Narlocha, pod patronatem Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, umieszczono blok poświęcony kulturze białoruskiej.
  • Jaką drogę Państwo musieli przebyć, abyśmy mogli podziwiać to przedsięwzięcie w takim kształcie?
  • Po dwóch latach nawiązaliśmy współpracę z Gminą Wejherowo, a także z Nadbałtyckim Centrum Kultury. W wyniku tej współpracy miasto Wejherowo stało się nieformalną siedzibą festiwalu. Współpraca ta okazała się na tyle owocna, że przed organizatorami otworzyły się bramy do kolejnych pomorskich miast, umożliwiając występy na coraz to większych scenach. Doszło do tego, że jednego roku zaproszonych było ponad 100 osób. Było to niezwykłe wyzwanie logistyczne, którego jedna osoba nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego mam nadzieję, że w przyszłości dołączy do nas grupa wolontariuszy.

    IMG 5311

  • Czy V Festiwal Kultury Białoruskiej jest nadal organizowany przez Filharmonię Bałtycką?
  • Profesjonalny festiwal musi być organizowany przez stowarzyszenie, podmiot którego wyłącznym zadaniem będzie organizacja festiwalu. Dlatego powstała Fundacja Rozwoju Artystycznego Współpracy Międzynarodowej MSM Unicum, która dała przedsięwzięciu całkowitą niezależność programową i pozwoliła toczyć się festiwalowi swoim niezależnym nurtem.

Festiwal zasadza się na rotacji, jest to jakieś widowisko, wydarzenie, które ma charakter cykliczny i powszechny. To jest takie szerzenie kultury od miasta do miasta. Na festiwalu była już orkiestra cymbałowa, bałałajkowa, orkiestra młodych talentów oraz instrumentów ludowych. Aktualnie mamy orkiestrę symfoniczną, estradową, gdzie muzyka jest bardzo dynamiczna. Dotychczasową zasadę zmienności zespołów udawało mi się zachować, ale od IV festiwalu kilku współorganizatorów zadeklarowało ponownie nas zaprosić jednak pod warunkiem, że będzie to ten sam zespół. Dlatego tegoroczny zespół jest „powtórzony.“ Co prawda jako szef festiwalu mam swoje plany, swoją strategię, ale jeżeli ludzie chcą tej orkiestry, nie będę im wzbraniał? Pełna nazwa zespołu brzmi: Symfoniczna Orkiestra Estradowa Białoruskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Ludziom tak bardzo się podobało granie tej orkiestry, że może warto byłoby rozważyć występy poza festiwalem.

IMG 5430

  • Jaką muzykę starają się Państwo propagować?
  • Prezentujemy różne gatunki muzyczne: muzykę pop, folk, kulturę ludową, chóry - możliwości jest cała masa. Cieszymy się z tego, że na tym festiwalu liczy się jeszcze sztuka. Dopóty misją tego festiwalu będzie niesienie kultury, to zmierza to we właściwym kierunku. Człowiek który gra za pieniądze nie da z siebie tak wiele ja ten który chce się z innymi podzielić swoim talentem. W każdym roku staramy się odsłaniać różne oblicza kultury białoruskiej. Na IV festiwalu odczytany był nawet referat o tym co łączy Polskę i Białoruś. Na tegorocznym festiwalu skupiłem się na muzyce i zrobiłem kilka bloków, które łączą Polskę i Białoruś. Pierwszy blok związany jest z postacią osoby znanej w Polsce, cenionej na Białorusi a także w krajach byłego bloku Radzieckiego - Anny German. Wiele osób ze starszego pokolenia a nawet tych młodszych wie jak śpiewała i żyła ta niesamowita osoba. Do pewnego okresu życia nie wiedziałem nawet że była to obywatelka Polski. Dla mnie Anna German, to była nasza śpiewaczka, miałem jej płyty, wychowałem się na jej muzyce. No to jeżeli jest taka osoba która łączy Białorusinów i Polaków to niech jej twórczość będzie elementem tej piątej edycji.

IMG 5496

Kolejny jest blok Czesława Niemena. Jest dużo postaci historycznych o których każde z naszych państw mówi, że to są nasi. Nawet jeżeli ci wielcy sami mówią, że czują się Polakami, ale ile oni zrobili dla naszej kultury, tradycji. Po dogłębnym przeanalizowaniu twórczości Czesława Niemena, jego mentalności, zastanawiałem się, czy fakt spędzenia dzieciństwa w Wasiliszkach na Białorusi odbierał jako element czasowy związany z miejscem, czy też odczuwał z tym faktem więź emocjonalną. Odnalazłem całą masę artykułów i wywiadów z nim przeprowadzonych,  z jego kolegami, sąsiadami oraz z siostrą. Czesław Niemen był rozkochany w Białorusi, tęsknił za nią. Dziś na koncercie usłyszymy jego wiersze o tym jak mocno był związany z Białorusią, gdzie spędził 19 lat swojego życia. Niemen pięknie pisał cyrylicą, po białorusku mówił bez obcego akcentu. Ten człowiek był rozkochany w tych terenach, tęsknił, niejednokrotnie do nich wracał. Kiedy miał koncert w Moskwie, potrafił wziąć taksówkę Moskwa-Wasiliszki i jechać 600km, żeby sobie z kolegami posiedzieć i pogadać. Wykupywał bilety na koncert dla swoich kolegów, dla których były za drogie. Niemen nigdy się nie wstydził skąd pochodził i podawał że pochodzi ze Starych Wasiliszek, bo był do nich przywiązany i dla niego stanowiło to jakąś wartość.

Następnie będzie blok muzyki białoruskiej, ale w awangardowych aranżacjach a także blok muzyki światowej. Jest on na tyle ważne, że muzycy mogą pokazać swój kunszt gry również na przykładzie muzyki zachodnich kompozytorów, żeby pokazać, że ci ludzie są w stanie zinterpretować, zrozumieć i odtworzyć na dobrym poziomie utwory innych kompozytorów. W tym roku przygotowaliśmy cztery instrumentalne światowe przeboje Gordona Goodwina a także utwory wokalne Andrea Bocelli i Franka Sinatry.

Festiwal objęty jest patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku.

Rozmowę przeprowadził

Sławomir Klas

Igor Jankowski, polsko-białoruski kompozytor, pedagog i działacz społeczny. W roku 2011 ukazała się pierwsza autorska płyta Jankowskiego pod tytułem A New Size Of Old Traditions, wydana przez białoruskie wydawnictwo muzyczne VIGMA, a w listopadzie 2012 r. został członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Igor Jankowski jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu, a od 18 stycznia 2016 został powołany na stanowisko prezesa Fundacji Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1    

Go to top