Poniedziałek, 15 Października 2018

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Stowarzyszenie Strzebielinek zorganizowało w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej pierwsze spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość , któremu towarzyszyła wystawa broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodzi z prywatnych kolekcji (głównie ze zbiorów Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich). Ozdobą wystawy jest Polski karabin samopowtarzalny wz.1938 M (Maroszek). Wszystko to będziemy mogli zobaczyć u nas w Gniewinie - już 9 listopada w CKSTiB, szczegóły wkrótce.
Serdecznie zapraszamy !!!43403613 2118617191528643 8200144753447141376 n

Nabór chór - kurtyna

Już po raz 14. serdecznie zapraszamy twórców krótkich utworów satyrycznych wszelkiego rodzaju do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego "O Statuetkę Stolema". Termin nadsyłania prac - do 20 października 2018 r., natomiast rozdanie nagród na Gali Satyry planowane jest tradycyjnie podczas Dni Kultury Gminy Gniewino, tj. na przełomie listopada i grudnia. Zapraszamy!

konkurs satyryczny

W ostatnią niedzielę , na Cmentarzu Ofiar „Marszu Śmierci" w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci ponad 800 spoczywających tam ofiar a także wszystkich więźniów, których hitlerowcy zbrodniarze na przełomie lutego i marca 1945 r., w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wielu z nich nie doczekało wolności, znacząc krwią i ciałami tragiczną drogę ewakuacji.

Niestety, w uroczystościach na Cmentarzu w Rybnie, z dawnych uczestników „Marszu Śmierci" pozostał tylko Stefan Lewandowski, jedyny żyjący spośród tych, którzy przeżyli ten potworny marsz. Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości kmdr. Sławomirowi Podolskiemu przez dowódcę kompanii honorowej, przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Szczypiora wciągnięto flagę na maszt. W imieniu władz samorządowych głos zabrał Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, przypominając tragiczną historię tego miejsca, która jest przestrogą dla dzisiejszych pokoleń oraz to wszystko, co czyni się, by pamięć o Ofiarach „Marszu Śmierci" nigdy nie zaginęła.

Po Apelu Poległych i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną 18 Wejherowskiego Oddziału Gospodarczego, delegacje kombatantów, samorządowców, sołectw, młodzieży, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, a także krewnych spoczywających na Cmentarzu, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a potem uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie zaprezentowali krótki program poetycko - artystyczny poświęcony pamięci Ofiar, przygotowany pod kierunkiem Łukasza Krefty.

Część patriotyczną zakończono odśpiewaniem „Roty" a po niej odbyła się, pod przewodnictwem ks. płk. Wiesława Orłowskiego, kapelana słupskiego garnizonu, koncelebrowana msza św. w intencji Ofiar Marszu Śmierci i Ojczyzny.

1

Zbliża się jesień, a z nią przeziębienia - nie ma lepszego naturalnego lekarstwa niż kiszona kapusta. Serdecznie zapraszamy do Skansenu w Nadolu poporcje zdrowia i zabawy.

Zachęcamy do zapoznania się z programem :) Kiszenie w skansenie

Juz 16 września zapraszamy na Uroczystość upamiętniającą Ofiary Marszu Śmierci, która odbędzie się na Cmentarzu w Rybnie.

PLAKAT MŚ

GRAFIK GNIEWINO-1

Zakończenie projektu „ Muzyka jest w Nas”

„Muzyka jest w Nas” to projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury W maju podpisana została umowa pomiędzy CKSTiB w Gniewinie , a Parafią Rzymskokatolicką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszczynie , na mocy której , 15 osobowa grupa młodzieży z naszej Gminy wzięła udział w warsztatach „Muzyczne korzenie”. To projekt , który zakłada min. edukację muzyczną sięgającą do bogatej tradycji górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Tu bowiem kształtowała się muzyka pasterska oparta na unikalnych instrumentach muzycznych , tak charakterystycznych dla tego regionu. Kontynuacją tych warsztatów , był pobyt w naszej Gminie 15 osobowej grupy dzieci z Żywietczyzny , które zapoznawały się z muzyką, instrumentami , obyczajami i kulturą kaszubską. Podsumowaniem efektów warsztatów ,były wspólne koncerty min. na „Dniu Chleba i Miodu w Nadolu. Jednym z elementów projektu „ Muzyka jest w Nas” było kilkanaście koncertów kwartetu w składzie : Pani dr hab. UŚ wiolonczelistka Urszula Mizia kompozytora Janusz Kohut , regionalista i multiinstrumentalista Józef Broda i animator kultury , muzyk , dyrygent , a na co dzień dyr. CKSTi B w Gniewinie Waldemar Szczypior. Kwartet w ciągu tych kilku dni wystąpił :

21.08.18. wtorek

Dom Sołecki w Kostkowie

22.08.18. środa

Zakład Karny w Wejherowie

Muzeum w Wejherowie

23.08.18. czwartek

Dom Sołecki w Perlinie

24.08.18. piątek

Plac Wolności w Pucku

25.08.18 sobota

Dom Pomocy Społecznej w Strzebielinku

Dom Sołecki w Chynowie

Kościół w Gniewinie

26.08.18. niedziela

Skansen w Nadolu, koncert podsumowujący warsztaty.

W programie znalazły się utwory znanych polskich kompozytorów takich jak: F. Chopin, J. Padarewski, S. Moniuszko, oraz regionalnych: J. Trepczyk, A. Pelpliński, T. Fopke, J. Sztwirtnia, J. Kochut. oraz melodie ludowe z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz Kaszub. Wszędzie gdzie koncertowali przyjmowani byli z aplauzem , wniosek z tego jest taki , że dobra muzyka , na dodatek „podana” przez znakomitych muzyków jest odbierana dobrze bez względu na miejsce i czas. Zaś młodzi ludzie , którzy uczestniczyli w warsztatach muzycznych , nie tylko poznali tajniki regionalnej muzyki , ale przekonali się , że można zagrać na wszystkim…. chodzi tylko o to , aby odkryć w sobie, że „Muzyka jest w Nas”.

IMG 1508Projekt - Waljjdek-1

Jest gniewińską tradycją , że w skansenie w Nadolu – Muzeum Ziemi Puckiej i Gmina Gniewino – organizują „Dzień Chleba i Miodu”. To impreza, która przyciąga tłumy widzów. Jak co roku, uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji rolników. Następnie, przy akompaniamęcie Orkiestry Dętej z Gniewina nastąpił przemarsz z Wieńcami Dożynkowymi do Skansenu. Wójt Gminy Zbigniew Walczak podziękował rolnikom za ich trud, tym bardziej, że ten rok był wyjątkowo trudny. Jury po długiej debacie zadecydowało, że w kategorii wieńców konwencjonalnych – I miejsce i nagrodę w wysokości 700 zł - zdobył wieniec z Gniewina, II miejsce i 550 zł – z Nadola i III miejsce i 400 zł wieniec z Perlina zaś wyróżnienia i po 300 zł przyznano wieńcom z Rybna, Lisewa i Chynowia. W kategorii wieńców niekonwencjonalnych pierwszą nagrodę i 700 zł zdobyło Kostkowo, II miejsce i 550 zł Mierzyno, a III i 400 zł Mierzynko, wyróżniono wieńce z Bychowa i Czymanowa. Na scenie plenerowej zaprezentowały się dzieci z Beskidu Śląskiego i Kaszub pokazując efekt pracy wspólnych warsztatów, które odbywały się w naszej Gminie. Warsztaty pt. „Muzyka jest w Nas”, były finansowane przez Ministerstwo Kultury, a jednym z prowadzących był znany regionalista Józef Broda. Po nich wystąpiły min. Zespoły : Nadolanie i Ofelia ( Iga Kreft). Goście przybyli do Nadola mogli wziąć udział w jarmarku wyrobów piekarskim czyli prześledzić cały proces przygotowania i pieczenia chleba w prawdziwym piecu chlebowym opalanym drewnem. Zaopatrzyć się w przepyszne miody z Kaszub, a także w wyroby artystyczne, rogarskie, wikliniarskie i wędliniarskie. Jednocześnie w Remizie w Nadolu trwała „Biesiada rolnicza”, którą w tym roku sponsorowała PGE Energia Odnawialna. Biesiada to impreza przygotowana specjalnie dla rolników, na której najlepszym składa się podziękowania, a wyróżniającym nagrody.

ZDĘJCIA

IMG 1516

Warsztaty w ramach projektu "Muzyka jest w Nas" odbywają się w naszej gminie już 4 dzień, dzieci ciężko pracują ale na ich twarzach widać zadowolenie. Pod opieką świetnych nauczycieli: Urszuli Mizia, Józefa Brody, Janusza Kohut oraz Waldemara Szczypior, odnoszą duże postępy.

Projekt Dofinansowano że środków Misterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1    

Go to top