Poniedziałek, 17 Grudnia 2018

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Aż cztery dni trwały Dni Kultury Gminy Gniewino. Rozpoczęły je występy młodych pianistek Zuzi Kużdżał i Zosi Kamińskiej, które na co dzień ćwiczą w CKSTiB pod okiem Iwony Filant-Melańczuk. Po dawce kolęd - na scenie pojawili się aktorzy z Mikołajkowym spektaklem    „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja” . Zaś po spektaklu czekał na dzieci Mikołaj ze słodyczami. Drugi dzień rozpoczął się prezentacjami grup z Samorządowego Zespołu Szkół z Gniewina oraz Samorządowego Zespołu Szkół z Gniewina. Były występy chórów, inscenizacje, tańce i przedstawienia. Zaś popołudniu nastąpiło oficjalne otwarcie Dni Kultury , którego dokonali Sekretarz Gminy Mikołaj Orzeł i dyr. CKSTiB Waldemar Szczypior, który podziękował władzom Gminy i Radzie, za wsparcie jakie udziela gminnej kulturze, „ Jesteśmy na siódmym miejscu w Polsce jeżeli chodzi o łożenie na kulturę i za to Wam dziękujemy”. Potem na scenie pojawiły się grupy taneczne : Videoklip – Julii Świątek, UKS Gniewuś – Robert Chichłowski, Eksplozja Aleksandry Maluga, Perełki z UTW pod wodzą Doroty Więckowskiej oraz Hip-hop i Miks Dance. Po wspaniałej dawce tańca zaprezentowały się sołectwa w Konkursie Grup Odnowy Wsi, które w tym roku odbyły się pod hasłem” 15 lat, a dziś – sukcesy i osiągnięcia mojego sołectwa”. Tym razem jury przyznało wszystkim jednakowe nagrody. Rozstrzygnięto konkurs na najbardziej zadbaną posesję (wyniki na naszych stronach). Wspólne Dobro „ Talenty Gminy Gniewino” – to hasło świadczy o tym że scenę zajęła Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Gminy Gniewino – Mariola Nawrocka, kapituła uznała ,że tegoroczna nagroda należy się Emilii Warmińskiej , która zachwyca swoim głosem nie tylko gniewińską publiczność. Od czternastu lat organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „ O STATUETKĘ STOLEMA”. Jury w składzie: Mirosław Odyniecki – Przewodniczący , Wioletta Majer-Szreder i Tomasz Fopke – członkowie - w tym roku postanowiło: że I-nagrodę i statuetkę Stolema otrzyma w tym roku Sebastian Markiewicz z Lublina, II- nagrodę Marek Kwiatkowski z Legnicy, III- Witold Słabuszewski z Warszawy. Na konkurs wpłynęło 128 prac!!! W tym roku kapituła postanowiła przyznać Stolema Kultury Chórowi Appasstionato, który został uznany jako jeden z najlepszych w Polsce – gratulujemy. Sobota zaczęła się od występu Teatru „Pod Wieżą” spektaklem pt. „Piaskownica”. Wieczór zakończyła Gala Satyry i występ Kabaretu Czwarta Fala. W niedzielę Zespół Teatralny „Niepospolite Ruszenie” z Tuchlina wystawił przedstawienie ks. Dunajskiego „Odlotowo”. Przez te cztery dni widzom i aktorom towarzyszyły panie z KGW z Nadola, Kostkowa i Perlina. Nie byłoby tak bogatego programu gdyby nie Sponsor Główny PGE Energia Odnawialna.IMG 5803

Beznazwy-1

plakacisko małe

Jury wydało werdykt w XIV Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym "O statuetkę Stolema". Zwycięzcą został pan Sebastian Markiewicz, godło "Szymek Pietruszka" za opowiadanie pt. "SEN". Serdeczne gratulacje dla zwycięzcy oraz pozostałych laureatów!. Poniżej protokół z posiedzenia jury konkursu. 

konkurs satyryczny

 

Czytaj więcej...

13 listopada zapraszamy do Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie na spotkanie ze znaną i popularną pisarką literatury o tematyce arabskiej. Takiej okazji nie mozna przegapić! W najbliższy wtorek zapraszamy o godzinie 18-tej do sali A8 na parterze (przy bibliotece) wszystlich miłośników "arabskiej" literatury!

Valko plakat Gniewino

            Chór Appassionato z dyrygentem Joanną Kurek na czele, ciężko pracując rozsławia Gminę Gniewino w różnych częściach Polski. Październik obfitował w dwa kolejne osiągnięcia, mianowicie Brązowy Dyplom w VIII edycji Ogólopolskiego Konkursu "Ars Liturgica" w Gnieźnie oraz Złote Pasmo w Ogólnopolskim Turnieju Chórów w Chełmnie.

            W dniach 19-20 października 2018 roku odbył się konkurs w Gnieźnie. Chór Appassionato zakwalifikował się do przesłuchań i z wynikiem 79 punktów zdobył Brązowy Dyplom. Przybyłe z całej Polski chóry i zespoły wokalne prezentowały niezwykle wysoki poziom artystyczny.

            Nasz chór, nie próżnując pracował dalej, by już tydzień później, tj. 27 października 2018 roku zdobyć Złote Pasmo! To było wyjątkowe święto muzyki chóralnej. W Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się X Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni pod patronatem Burmistrza Miasta Chełmna. Celem konkursu była popularyzacja idei śpiewu chóralnego, konfrontacja wykonawcza i zdobywanie doświadczenia artystycznego, doskonalenie poziomu wykonawczego chórów i dyrygentów oraz łączenie środowiska chóralnego również pod kątem pokoleniowym. Corocznie organizowany w Chełmnie konkurs jest wspaniałą szansą dla artystów na pochwalenie się swoimi muzycznymi talentami, pasjami i kreatywnością oraz na bycie ocenianym przez profesjonalnych jurorów.

Tak też było w przypadku Chóru Appassionato z Gniewina.

„Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie oraz życzliwość i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wstąpienia w nasze szeregi. Bycie w chórze to nie tylko wyjazdy w ciekawe miejsca, konkursy i turnieje obfitujące w emocje, ale też próby w cudownej atmosferze, umożliwiające rozwój muzykalności. Serdecznie zapraszamy!” - członkowie chóru.

132

Już od 29.10.2018r. do 18.11.2018r. w Centrum Kultury w Gniewinie będziecie mogli obejrzeć wystawę banknotów Polskich. Serdecznie zapraszamy!

"Zgromadzone na wystawie eksponaty to pieniądze wycofane z obiegu po zmianie środka płatniczego lub takie, które do obiegu nie weszły z powodu zawieruchy wojennej lub zmiany koncepcji państwa polskiego. Prezentujemy też jako ciekawostkę inne papiery wartościowe, jakie funkcjonowały w państwie polskim: obligacje międzywojenne i powojenne oraz „dobrowolne” cegiełki, z których dochód posłużył do współfinansowania Domu Partii."Banknoty Zdjęcie 2018

Stowarzyszenie Strzebielinek zorganizowało w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej pierwsze spotkanie z cyklu Akcja Niepodległość , któremu towarzyszyła wystawa broni palnej używanej podczas Drugiej Wojny Światowej. Broń pochodzi z prywatnych kolekcji (głównie ze zbiorów Tomasza Ługiewicza, oraz Aleksandry i Jędrzeja Słupeckich). Ozdobą wystawy jest Polski karabin samopowtarzalny wz.1938 M (Maroszek). Wszystko to będziemy mogli zobaczyć u nas w Gniewinie - już 9 listopada w CKSTiB, szczegóły wkrótce.
Serdecznie zapraszamy !!!43403613 2118617191528643 8200144753447141376 n

Nabór chór - kurtyna

konkurs satyryczny

Już po raz 14. serdecznie zapraszamy twórców krótkich utworów satyrycznych wszelkiego rodzaju do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego "O Statuetkę Stolema". Termin nadsyłania prac - do 20 października 2018 r., natomiast rozdanie nagród na Gali Satyry planowane jest tradycyjnie podczas Dni Kultury Gminy Gniewino, tj. na przełomie listopada i grudnia. Zapraszamy!

 

Regulamin Konkursu

 

 

 

 

 

 

Go to top