Piątek, 10 Sierpnia 2018

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

Już 15 sierpnia, spotkamy się w Gniewinie oraz Czymanowie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Jakie atrakcje dla Was przygotowaliśmy? 

Towarzyszyć nam będą: Parada z Gniewina do Kompleksu "Kaszubskie Oko", Zawody Strongman, I festiwal Piwa Regionalnego oraz Zlot Food Trucków.

W muzyczny i radosny klimat wprowadzi nas zespół NON STOP oraz Verdis, reszte wieczoru muzycznie umili nam DJ. 

Szczegóły na plakacie. 

Sponsorem Głównym obchodów Święta Wojska Polskiego jest PGE EJ1. 

www.pgeej1.pl

www.swiadomieoatomie.pl

gallery1 gallery1 gallery1  

Serdecznie zapraszamy na obchody Święta Wojska Polskiego, które odbedą się na Placu Koncertowym w Czymanowie. 

Sponsorem głównym jest PGE EJ 1 

www.pgeej1.pl

www.swiadomieoatomie.pl

 

gallery1 gallery1 gallery1  

IMG 9586Już za chwilę będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego - dokładnie 15.08.2018r., spodziewamy się wielu atrakcji jak np. Międzynarodowe zawody Strongman czy Festiwal Piwa Regionalnego.

Gorąco zachecamy do wystawienia sie ze swoimi stoiskami, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin do pobrania ponizej :)

Formularz Zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy KGW

Regulamin Stoisk

Od 01.07.2018 - 08.07.2018 r., odbywały się warsztaty „Muzyczne korzenie” w Wiśle – Malince. Uczestniczyło w nim 16 dzieci z naszej gminy Gniewino oraz dzieci i młodzież z Juszczyny, Bielska-Białej i Żywca. Projekt dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zajęcia z uczestnikami prowadzone były pod kierunkiem profesjonalnych pedagogów: Urszuli Mizi, multiinstrumentalisty Józefa Brody, Waldemara Szczypiora oraz kompozytora Janusza Kohuta, który był pomysłodawcą    i jednocześnie uczestnikiem muzycznego projektu. Opiekę nad uczestnikami sprawowały p. Sabina Domaros oraz Aleksandra Gacek.

Beskidzki multiinstrumentalista Józef Broda przybliżał uczestnikom warsztatów tradycje góralskiej muzyki ludowej, który wpajał naszej młodzieży, iż kluczem do prawdziwego tworzenia i rozwoju człowieka jest jego spotkanie z tradycją. To korzeń, podstawa, na której można opierać własną tożsamość i wychodzić do innych - podkreślał wielokrotnie Pan Józef Broda. W wolnym od prób czasie Pan Józef Broda, prezentował naszej młodzieży stare góralskie instrumenty: gajdy czy trombitę.

Codziennie przez cztery godziny dzieci i młodzież uczyła się zarówno utworów związanych z beskidzką oraz kaszubską tradycją, jak                    i kompozycji Chopina inspirowanych muzyką ludową.

Nad organizacją warsztatów w Wiśle-Malince czuwał ks. Andrzej Zawada, proboszcz parafii Juszczynie, i to dzięki jego zaangażowaniu, po intensywnej pracy i ćwiczeniach wokalno – muzycznych był też czas na równie intensywny relaks. Już pierwszego dnia zwiedzaliśmy Pałać Prezydencki w Wiśle.

Mogliśmy wjechać na szczyt Czantorii kolejką linową i podziwiać najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego, a także zobaczyć i wjechać na słynną skocznię im. Adama Małysza. Był też czas na poznawanie życia beskidzkich górali,              o którym w wiślańskim muzeum mówiła im etnograf Małgorzata Kiereś. Zwiedzili chatę Jana Kawuloka - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich, która zbudowana została w 1863 roku. Chata Kawuloka to żywa pamiątka autentycznej zabudowy drewnianej, pełna kultywowanej tradycji i folkloru. Gospodarzem chaty obecnie jest pan Jan Macoszek, w niezwykle dowcipny, sympatyczny no i pięknie grający na instrumentach, przeniósł nas w dawne czasy. Zobaczyliśmy w jaki sposób powstają najsłynniejsze na świecie koronki z Koniakowa.

Uwieńczeniem warsztatów , były koncerty uczestników, wraz z artystami, w kościele w Juszczynie oraz w Wieprzu.

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

21 i 22 lipca 2018 r. odbyły się "Dni Gminy Gniewino 2018". Jak co roku rozpczęła je Pielgrzymka Wodno-Piesza z Nadola do Żarnowca. O godzinie 18:00 na Scenie Plenerowej w Czymanowie zaczęły się występy oraz koncerty - wystąpili artyści z Białorusi oraz Polski w ramach obchodów VI Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Następnie atmosferę rozgrzał gdyński zespół MITRA, a gwiazdą wieczoru była grupa ZAKOPOWER! Na zakończenie pierwszego dnia mieliśmy okazje zobaczyć spektakluarny pokaz laserowy. 

Drugi dzień rozpoczął Krancbal w Skansenie w Nadolu - jest to cykliczna impreza folklorystyczna z udziałem zespołów ludowych, orkiestr i twórców ludowych. Po raz kolejny mogliśmy posłuchać huculskiego zespołu Trembita. O godzinie 14:00 na czymanowskiej scenie rozpoczął się XII Kaszubski Przegląd Orkiestr Dętych, zaś na zakończenie Dni Gminy rozruszał nas w starych rytmach coverowy zespół "Boney M." 

Przez dwa dni dla uczestników imprezy dostępne były różne atrakcje. Stoiska lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich jak zawsze podbijają serce zwolenników pysznych domowych ciast i rozchwytywnanej pajdy chleba ze smalcem. Dzieci mogły wybierać pomiędzy różnymi dmuchańcami, skakańcami, basenami a nawet w niedziele specjalnie dla nich przygotowaliśmy Festiwal Kolorów, choć wiemy że i dorośli chętnie zaangażowali się w zabawe.  

To był udany event.

Dziękujemy sponsorowi głównemu PGE EJ 1, bez którego ciężko byłoby zorganizować to wydarzenie. 

www.pgeej1.pl

www.swiadomieoatomie.pl

Zdjęcia dostępne są na facebooku: 

https://www.facebook.com/Gniewinodobremiejsce/

sponsor glowny

 IMG 8524IMG 9712IMG 9943

Ostatnie "szlify" i widzimy się w Czymanowie 21 i 22 lipca. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze - ale chyba niebo z nami współgra i intensywnie pozbywa się wody. Będzie słonecznie! Sponsorem głównym Dni Gminy Gniewino 2018 jest PGE EJ 1. www.pgeej1.pl www.swiadomieoatomie.pl 

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1  

Logo Erasmus

Samorządowe Gimnazjum w Kostkowie wraz z Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteką w Gniewinie zapraszają do oglądania II wystawy prezentującej udział gimnazjalistów z Kostkowa w realizacji projektu "School companies" w ramach programu Erasmus+.

Czytaj więcej...

Ponad dwa tygodnie zostały do naszego corocznego wydarzenia - czas płynie bardzo szybko!

Do zobaczenia na Placu Koncertowym w Czymanowie!

Sponsorem Głównym Dni Gminy Gniewino 2018 jest PGE EJ 1.

www.pgeej1.pl

www.swiadomieoatomie.pl

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1  

 Wakacyjen godziny biblioteka

Autobus kursuje w każdą niedziele lipca i sierpnia, jak i również 15 sierpnia :) wakacyjny autobus facebook

Go to top