Wtorek, 19 Lutego 2019

Aktualna pogoda w Gniewinie:

Duze zachmurzenie

4°C

Duze zachmurzenie

Wilgotnosc: 90%

Wiatr: 14.48 km/h

W ostatnią niedzielę , na Cmentarzu Ofiar „Marszu Śmierci" w Rybnie odbyła się uroczystość ku czci ponad 800 spoczywających tam ofiar a także wszystkich więźniów, których hitlerowcy zbrodniarze na przełomie lutego i marca 1945 r., w obawie przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewakuowali z obozu koncentracyjnego Stutthof. Wielu z nich nie doczekało wolności, znacząc krwią i ciałami tragiczną drogę ewakuacji.

Niestety, w uroczystościach na Cmentarzu w Rybnie, z dawnych uczestników „Marszu Śmierci" pozostał tylko Stefan Lewandowski, jedyny żyjący spośród tych, którzy przeżyli ten potworny marsz. Po złożeniu meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości kmdr. Sławomirowi Podolskiemu przez dowódcę kompanii honorowej, przy dźwiękach hymnu narodowego odegranego przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Waldemara Szczypiora wciągnięto flagę na maszt. W imieniu władz samorządowych głos zabrał Mikołaj Orzeł, sekretarz Gminy Gniewino, przypominając tragiczną historię tego miejsca, która jest przestrogą dla dzisiejszych pokoleń oraz to wszystko, co czyni się, by pamięć o Ofiarach „Marszu Śmierci" nigdy nie zaginęła.

Po Apelu Poległych i trzykrotnej salwie honorowej oddanej przez kompanię reprezentacyjną 18 Wejherowskiego Oddziału Gospodarczego, delegacje kombatantów, samorządowców, sołectw, młodzieży, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw, a także krewnych spoczywających na Cmentarzu, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar, a potem uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Gniewinie zaprezentowali krótki program poetycko - artystyczny poświęcony pamięci Ofiar, przygotowany pod kierunkiem Łukasza Krefty.

Część patriotyczną zakończono odśpiewaniem „Roty" a po niej odbyła się, pod przewodnictwem ks. płk. Wiesława Orłowskiego, kapelana słupskiego garnizonu, koncelebrowana msza św. w intencji Ofiar Marszu Śmierci i Ojczyzny.

1

Go to top